Stało się już tradycją przygotowywanie przez naszą Grupę spektakli, które wpisują się w coroczne obchody patrona roku liturgicznego. Obecny rok poświęcony jest patronowi dzieci i młodzieży, a więc naszemu patronowi, a gdyby spojrzeć na to szerzej, to patronowi każdemu i każdej z nas, bo każdy z nas jest Dzieckiem Bożym.

K.O.S.T.K.A. jest to audiowizualne przedstawienie opracowane przez członków naszej Grupy w odpowiedzi na ogłoszony przez Episkopat Polski rok św. Stanisława Kostki. Sztuka została zrealizowana na podstawie komiksu o tym samym tytule, autorstwa Przemysława Wysogląda SJ (wydanego nakładem wydawnictwa WAM). W przedstawieniu grę aktorską uzupełniają animacje i cyfrowa scenografia, które zostały zaczerpnięte z komiksu o tym samym tytule. Nasza sztuka ma unikatową formę, z autorską muzyką i scenariuszem. Ukazuje poruszającą historię młodego patrona Polski w atrakcyjnej dla współczesnego widza formie.

Jak mówi sam autor komiksu, Przemysław Wysogląd – jezuita: „Po tylu latach Kostce się to należało. Myślę, że każda forma mówienia o świętych, o Bogu, jest dobra.”

„K.O.S.T.K.A. jest opowieścią o Stanisławie i jego bracie Pawle – dwójce młodych ludzi, którzy wyruszyli w daleką drogę do Wiednia, by tam wejść w dorosłość. Obu niczego nie brakowało. Mieli miłość i wsparcie rodziny, zabezpieczenie finansowe, otwarte głowy i wolność wyboru. Dlaczego więc się poróżnili? I dlaczego ich życie potoczyło się w tak różnych kierunkach?”. Na te pytania odpowiada przygotowana przez nas sztuka. „Akcja komiksu mimo, że rozgrywa się w XVI w. ma współczesną scenerię. Dlatego Stanisław i Paweł korzystają z komputerów i telefonów, jeżdżą motorami i samochodami oraz bywają na basenie, czy w nocnym klubie.”

Były Prowincjał jezuitów zaznacza: „Święci to nie byli ludzie grzeczni, to byli ludzie z poplątanymi życiorysami, z załamaniami, po kryzysach, po przejściach. Ale w pewnym momencie, gdy złapali cug, to poszli za Panem Jezusem jak w ogień.” Taki właśnie jest św. Stanisław Kostka. Kiedy zrodziło się w nim pragnienie, by oddać swoje życie Jezusowi, mimo wielu przeciwności, osiągnął swój cel. Sprzeciwił się woli rodziców, którzy mieli inny plan na jego życie, przeszedł setki kilometrów, aby wstąpić do Towarzystwa Jezusowego.   

Podczas przygotowań do spektaklu zdążyliśmy zaprzyjaźnić się ze św. Stanisławem, który może być szczególnym wzorem dla nas – ludzi młodych. Powinniśmy uczyć się od niego, jak mimo trudności, przeszkód i wątpliwości, które także nie ominęły Kostki, mamy wytrwale podążać za Chrystusem. Abyśmy z odwagą umieli powiedzieć i wcielić w życie to, że: „bardziej trzeba podobać się Bogu niż bratu.” Choć jak sam Święty mówi – nie jest to łatwe.  Pragniemy, aby każdy z nas mógł z wiarą wypowiedzieć słowa, które z niezwykłą pokorą wypowiadał św. Stanisław Kostka: „Ad maiora natus sum.” – „Do wyższych rzeczy jestem stworzony!”.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy w piątkowy wieczór, 20 kwietnia, zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy Panu Burmistrzowi – Grzegorzowi Benedykcińskiemu oraz Panu Tomaszowi Krupskiemu. Dziękujemy Proboszczowi naszej parafii – ks. kan. dr Jarosławowi Miętusowi. Dziękujemy Panu Robertowi Dziekańskiemu, autorowi muzyki do naszego przedstawienia, który po raz kolejny podjął z nami współpracę. Dziękujemy Dyrektorowi grodziskiego Centrum Kultury – Panu Pawłowi Twardochowi oraz wszystkim pracownikom Centrum Kultury, którzy pomagali nam przy realizacji tego przedstawienia. Dziękujemy także naszym bliskim, rodzicom i przyjaciołom, za ich wsparcie oraz wyrozumiałość. 

Ogromne podziękowania składamy Duszpasterzowi naszej Grupy, ks. Maciejowi Czaplińskiemu. Dziękujemy za zainspirowanie nas do zrealizowania kolejnego już spektaklu przybliżającego nam i innym ludziom postać świętego. Dziękujemy za poświęcony czas, wsparcie w przygotowaniach i niegasnącą wiarę w nas i nasze możliwości.

Dziękujemy także ks. Bogusławowi Jankowskiemu, Dyrektorowi Katolickiego Centrum Kultury na Bielanach w Warszawie, który gościł naszą Grupę z przedstawieniem, 27 maja. Dziękujemy za zaproszenie nas do tego ważnego dla kultury chrześcijańskiej miejsca w naszej Archidiecezji.

Autor tekstu: Agnieszka Sadowska

Link do nagrania sztuki: Przedstawienie pt. K.O.S.T.K.A.

Galeria zdjęć: Sztuka pt. K.O.S.T.K.A.

Leave a Reply