W niedzielę, 19 listopada w ramach poznawania powołania w Kościele wybraliśmy się w odwiedziny do sąsiadującego z naszą parafią Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, którego Dom Generalny znajduje się na terenie naszej parafii, przy ulicy Okrężnej. Na samym początku zapoznaliśmy się z Siostrami, które od razu zaprosiły nas do wspólnej modlitwy w kaplicy w intencjach swoich oraz zgromadzenia. Następnie mieliśmy okazję posłuchać o powołaniu do życia konsekrowanego oraz o Duchowości Zgromadzenia. Siostry przedstawiły nam także swój plan dnia i pokazały, jak wygląda życie konsekrowane oraz ich dom. Na sam koniec zostaliśmy ugoszczeni wspaniałym poczęstunkiem przygotowanym przez Siostry.

Podczas pobytu u Sióstr dowiedzieliśmy się m.in., że Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej zostało założone przez Sługę Bożą, Antoninę Mirską, której obecnie trwa proces beatyfikacyjny i która otrzymała charyzmat Miłości Miłosiernej. To właśnie z niego wypływa Duchowość Zgromadzenia. Założona przez nią Wspólnota charakteryzuje się bezgraniczną ufnością Bogu, który „trzciny zgniecionej nie złamie i knota tlejącego nie dogasi” (Mt 12,20) oraz przekonanie o nieustannej trosce Boga o każdego człowieka. Realizując charyzmat miłości, Siostry wytrwale starają się o uświęcenie innych, a w szczególności dziewcząt upadłych moralnie, zagubionych oraz dzieci. Na co dzień zajmują się prowadzeniem przedszkola przy ulicy Okrężnej. Raz na jakiś czas organizują rekolekcje, by umożliwić dziewczętom w różnym wieku spotkanie, rozmowę z nimi, a także bliższe poznanie Pana Boga.

Pragniemy także ogarniać całe Zgromadzenie modlitwą, prosząc o wszelkie potrzebne łaski dla Sióstr oraz o nowe, liczne powołania zakonne.

W imieniu Sióstr Opatrzności Bożej zapraszamy również do dziękczynienia za dar 160 lat istnienia Zgromadzenia i posługi w Kościele. Uroczystość odbędzie się w dniu 10 grudnia 2017 roku w naszym kościele parafialnym. Tego dnia, w dolnym kościele będziemy mogli oglądać wystawę ukazującą historię Zgromadzenia , której towarzyszyć będzie kiermasz prowadzony przez Siostry.

Dla nas, jako wspólnoty akademickiej, wizyta w Domu Generalnym Sióstr Opatrzności Bożej była bardzo ważnym spotkaniem, dzięki któremu mogliśmy doświadczyć Bożej Miłości, za które z całego serca dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny!

Opatrzności Boża – czuwaj nad nami!

Autor tekstu: Emilia Sosnowska

Leave a Reply