1 października odbyła się Msza Święta, na której zainaugurowaliśmy początek nowego roku akademickiego. Eucharystię sprawował nasz Ksiądz Proboszcz, a uczestniczyli w niej również członkowie grupy gimnazjalno-licealnej „Klema – latorośl”. Podczas kazania Ksiądz Proboszcz wielokrotnie odwoływał się do słów św. Jana Pawła II, które papież kierował do młodzieży w trakcie swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Mogliśmy sobie przypomnieć między innymi słynne słowa Ojca Świętego skierowane w 1987r. do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte, a które również obecnie stanowią swoisty testament pozostawiony przez św. Jana Pawła II dla ludzi młodych.

„Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd
i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”. 

Wezwanie papieża, po raz kolejny zachęca nas do odkrycia tego, co jest owym Westerplatte dla każdego
z nas. Jakich wartości mam bronić w życiu codziennym, a więc w mojej rodzinie, na uczelni, wszędzie tam, gdzie się znajdę i przed każdym człowiekiem, którego postawi przede mną Pan Bóg. Bycie obrazem Boga – Miłości, przyjęcie Go do swojego serca, doświadczenie Bożej Miłości, to niepojęty dar dla człowieka,
a zarazem zobowiązanie. Umiejąc rozpoznać dobro i zło, czystym, wrażliwym, nie zmąconym i nie zagłuszonym sumieniem, trzeba opowiedzieć się po właściwej stronie. Prawda bowiem jest jedna.
Trzeba nam ją odczytywać i wypełniać z miłością. Miłość, prawda, dobro – oto podstawowe wskazania
do tego jak żyć, jak kroczyć właściwą drogą. Tak nas nauczał Jezus Chrystus. O tym świadczył swym słowem i życiem św. Jan Paweł II, a o czym mogliśmy sobie przypomnieć podczas tej Eucharystii.
Trzeba mieć świadomość swego Westerplatte, które, jak skarb będzie cenione i strzeżone, którego się nie odda, ani nie porzuci za żadną cenę. 

Po zakończonej Mszy Świętej, w kawiarence odbyła się prezentacja logo młodszej grupy
„Klema – latorośl”. Zostały również wręczone upominki osobom, które w minionym czasie obchodziły swoje imieniny. Podsumowaniem spotkania, był filmik z naszego wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży. Przy kawałku smacznego ciasta, wspominaliśmy błogi czas wakacji, który nieuchronnie dobiegł końca.

Autor tekstu: Agnieszka Sadowska

Więcej zdjęć do zobaczenia w zakładce Inauguracja roku akademickiego

Leave a Reply