„Bądź dobry jak chleb”

W poniedziałek, wtorek i środę (20.03. – 22.03.) poprowadziliśmy rekolekcje wielkopostne w kaplicy przy parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim. Łącznie w rekolekcjach wzięło udział ok. 1200 dzieci, z dwóch grodziskich szkół podstawowych – Szkoły Podstawowej nr 6 im. Szarych Szeregów oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. Każdy dzień podzielony był na cztery tury, podczas których dzieci brały czynny udział w przygotowanym przez nas programie. Rekolekcje odbywały się pod hasłem „Bądź dobry jak chleb”, które odwołuje się do postaci i działalności św. Brata Alberta, a które szczególnie wpisuje się w trwający rok obchodów setnej rocznicy śmierci tego niezwykłego świętego.

Dzień pierwszy, poniedziałek, w całości poświęcony był osobie św. Brata Alberta i świadectwu jego życia, które jednoznacznie pokazuje w jaki sposób można być dobrym jak chleb. Wystarczy zrobić pierwszy krok – zdobyć się na odwagę – a za nim kolejne. Wyjść do ludzi, zauważyć ich potrzeby, być przy nich, pomagać. „[…] być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny” (św. Brat Albert).
Nauki rekolekcyjne rozpoczęliśmy wspólną modlitwą i śpiewem z pokazywaniem. Później w kilku zdaniach opowiedzieliśmy o sobie – kim jesteśmy i czym jest Klema. Następnym punktem programu był filmik o Bracie Albercie, który przybliżył postać świętego i wprowadził do przygotowanej przez nas scenki spotkania z Bratem Albertem. Później wyświetliliśmy kolejny filmik pt. „Dobry jak chleb”, po którym był komentarz, a zarazem świadectwo o tym, jak być dobrym na co dzień, w środowisku, w którym żyjemy. Poniedziałkowe spotkanie kończyła pantomima „Dziewczynka z zapałkami”. Opowiada ona historię dziewczynki sprzedającej zapałki, którą wiele osób, zajętych czymś innym, potrąca, obojętnie mija, nie zauważa, a nawet nie chce zauważyć. Pod koniec pojawia się dobry człowiek. Jest inny. Podbiega, otula i ubiera dziewczynkę, podaje jej ciepłą herbatę, siada z nią, rozmawia, spędza czas. Okazuje jej zainteresowanie, czułość i pomoc. Wtedy między nimi pojawia się Jezus, który łamie chleb i im rozdaje.

Wtorek był dniem poświęconym tematyce czystego serca, które jest nam potrzebne do tego, aby czynić dobro i być otwartym na bliźnich. Dzień rozpoczęliśmy wspólną modlitwą i śpiewem. Po przywitaniu z dziećmi, ksiądz Maciej Czapliński wygłosił krótką konferencję o sercu. Mówił w niej o tym, że często wiele rzeczy nam je przesłania, a warto, by serce i miłość były na pierwszym miejscu. Później odegraliśmy pantomimę pt. „Krzesło grzechu”. Po przerwie muzycznej, wyświetliliśmy animowany film krótkometrażowy pt. „Piper”, który pokazuje, że zarówno odwaga, pokonywanie własnych lęków, obaw, jak i przekraczanie samego siebie, przynosi ogromną radość i pożytek nie tylko nam, lecz także innym. Po odpowiednim komentarzu i przerwie muzycznej, dzieci ponownie spotkały się z Bratem Albertem. Pytał on dzieci, czy udało im się pomóc komuś z rodziny albo może koleżankom lub kolegom w szkole. Brat Albert zachęcał i zapraszał  do bycia dobrym jak chleb i podążania za Jezusem.

W środę wspólnie przeżywaliśmy Mszę Świętą, podczas której dzieci miały możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Podczas kazania poruszona została tematyka setnej rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej, która przypada w tym roku.

Czas rekolekcji to czas wyjątkowy, szczególny. Czas, który „wyrywa” nas z normalnego rytmu dnia i pozwala poświęcić więcej czasu dla Boga. To czas refleksji i skupienia, ale dla nas w tym roku był to także czas radości i wielkiej Bożej łaski! Mogliśmy wspólnie, wzmacniając nasze klemowe więzi, ewangelizować i świadczyć o Jezusie tak wielu osobom naraz. I to szczególnym osobom, bo dzieciom, które często potrafiły nas zaskoczyć, ale przede wszystkim – ucieszyć, i zmotywować do jeszcze większego starania i zaangażowania. Był to bardzo dobry czas, Boży czas, który pozwolił nam umocnić wiarę, nadzieję i miłość, zarówno w dzieciach, którym głosiliśmy nauki rekolekcyjne, jak i w nas samych.

Chwała Panu za ten czas łaski!

Autor tekstu: Magdalena Filipek

Fotorelacja z rekolekcji dostępna w zakładce Rekolekcje Wielkopostne – Grodzisk Mazowiecki